Anasayfa Merinolandschaf Neden Merino Landschaf Koyunu ?

Neden Merino Landschaf Koyunu ?

merinolandschaf-KOYUN

1-İyi Bakıldığı Taktirde bir koyun 10-12 yıl  verim verebilir.

Merino Landschaf koyunları Almanya orjinli bir koyun ırkıdır.İyi bakıldığı taktirde bir Merino Landschaf koyununundan 10-12 yıl verim almak mümkündür. 2 yılda 3 kuzu almak şartıyla bu veriye ulaşmak mümkündür. Tabi ki burada ki en kritik nokta beslemedir.

2-Merino Landschaf koçlarının damızlık verimi

Merino Landschaf koyunları ekstra kaburgaları olan güçlü bir koyun ırkıdır.Koçların damızlık verimi bir hayli yüksektir.Ayrıcac ekstra kaburgalardan dolayı ,kasaplar için ekstra bir verim demek…Koçların yumurtalık yapısı ve kesesi bir hayli büyüktür.Buda ikizlik oranın yüksek olmasına sebep verir.Melezlemelerde güzel bir verim verir.Koçları iri heybetli hayvanlar olduğu için ,kuzuların da gelişim sürecinden sonra ki et verim oranı yüksek olacaktır.İyi yetişmiş bir Merino Landschaf koyunun yavrusu 7 ile 9 kg arasında olmasının ihtimali yüksektir.

Damızlık Merino Landschaf Koçu

3-İkizlik Oranı

Et veriminin bir hayli yüksek olmasının yanında ikizlik oranı yüksektir.Diğer bazı ünlü ikizler oranı yüksek koyun ırkları gibi et verimi cılız değildir.Ama aynı zamanda et verimi yüksek olmasının yanında ikizlik oranı da ortalama 1.8 dir.Yani iyi bakılmış ,iyi beslenmiş 100 damızlık Merino Landschaf koyunundan 170-190 arası kuzu almak mümkündür.

4-İklim Dayanaklılığı

Merino Landschaf koyunlarının değişik iklimlere dayanıklılığı yüksektir.Bu koyun ırkının sıcağa ve soğuğa karşı adaptasyonu kolaydır.Eğer karşılıklı rüzgarda kalmadığı sürece ,Merino Landschaf koyunları  soğuğa dayanıklıdır.

Belki bunlardan ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat