Anasayfa Merinolandschaf Neden Merino Landschaf Koyunu ?

Neden Merino Landschaf Koyunu ?

merinolandschaf-KOYUN

1-İyi Bakıldığı Taktirde bir koyun 10-12 yıl  verim verebilir.

Merino Landschaf koyunları Almanya orjinli bir koyun ırkıdır.İyi bakıldığı taktirde bir Merino Landschaf koyununundan 10-12 yıl verim almak mümkündür. 2 yılda 3 kuzu almak şartıyla bu veriye ulaşmak mümkündür. Tabi ki burada ki en kritik nokta beslemedir.

2-Merino Landschaf koçlarının damızlık verimi

Merino Landschaf koyunları ekstra kaburgaları olan güçlü bir koyun ırkıdır.Koçların damızlık verimi bir hayli yüksektir.Ayrıca ekstra kaburgalardan dolayı ,kasaplar için ekstra bir verim demek…Koçların yumurtalık yapısı ve kesesi bir hayli büyüktür.Buda ikizlik oranın yüksek olmasına sebep verir.Melezlemelerde güzel bir verim verir.Koçları iri heybetli hayvanlar olduğu için ,kuzuların da gelişim sürecinden sonra ki et verim oranı yüksek olacaktır.İyi yetişmiş bir Merino Landschaf koyunun yavrusu 7 ile 9 kg arasında olmasının ihtimali yüksektir.

Damızlık Merino Landschaf Koçu

3-İkizlik Oranı

Et veriminin bir hayli yüksek olmasının yanında ikizlik oranı yüksektir.Diğer bazı ünlü ikizler oranı yüksek koyun ırkları gibi et verimi cılız değildir.Ama aynı zamanda et verimi yüksek olmasının yanında ikizlik oranı da ortalama 1.8 dir.Yani iyi bakılmış ,iyi beslenmiş 100 damızlık Merino Landschaf koyunundan 170-190 arası kuzu almak mümkündür.

4-İklim Dayanaklılığı

Merino Landschaf koyunlarının değişik iklimlere dayanıklılığı yüksektir.Bu koyun ırkının sıcağa ve soğuğa karşı adaptasyonu kolaydır.Eğer karşılıklı rüzgarda kalmadığı sürece ,Merino Landschaf koyunları  soğuğa dayanıklıdır.

5-Meraya Olan Uyumu

Öncelikler Merinolandschaf koyunlarının mera uyumunu anlamak için ,Merinolandscahf z Türkçe ‘de ki karşılığını anlamamız lazım.

Merino –– Schaf

Merinolandschaf ırkının isminin nereden geldiğini aşağıdan kısaca anlayabilirsiniz :

  • Merino : Merinos koyunundan gelmektedir.
  • Land : Land kelimesi Almanca ‘da mera anlamından gelmektedir.
  • Schaf :Schaf kelimesi de Almanca’da koyun demektir.

Yani özetle Merinolandschaf koyunu ,mera merinos koyunu demektir.

Merinolandschaf koyunu iklimlere olan dayanıklılığı ve güçlü beden yapısı itibariyle birçok meraya kolaylıkla uyum sağlamaktadırlar.Burda dikkat edilmesi gereken nokta ,Merinolandschaf koyunları meraya çıkarmadan önce ,eksiksiz aşıların yapılması gerekir

6.Anaç Kabiliyeti

Merinolandschaf koyunlarının anaç kabiliyeti bir hayli yüksektir.Meydana gelen kuzu doğumlarında ikiz ve üçüz yavrularına zorlanmadan bakabilmektedirler.İçgüdüsel olarak yavrularına sahip çıkma içgüdüsü bir hayli yüksektir.Merinolandschaf koyunlarından kuzu kabullenmeme gibi bir durum yaşanmamasının görülmesi kolay kolay mümkün değildir.

Kuzu çok büyük olmadığı sürece (özellikle tek erkek kuzuladıkları zaman ,kuzu bir hayli büyük olabilir ) ,doğumları esnasında müdahale gerekmemektedir.Buda işçilik ve bakım maliyetlerini otomatik olarak düşürür.Doğumdan sonra kuzusunu kurulama ve ağız sütünü içirme konusunda ki kabiliyetleri bir hayli yüksektir.Merinolandschaf koyunları iri yapılı ve etçil bir ırk olduğu için ,doğan kuzuların canlı ağırlıklar diğer birçok ırka göre yüksektir.Buda kuzuların doğumdan sonraki ilk 15 günlük direnç ve hayatta kalabilme sürecinde ;olumlu bir rol oynamaktadır.Ayrıca sakin ve koruyucu yapısı nedeniyle kuzularına korumacı bir tavır takınırlar .Onların bu karakteristik özellikleri sayesinde kendi kuzusuna yada başka koyunların kuzusuna zarar vermezler.

Paylaş:

Belki bunlardan ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.