Anasayfa Merinolandschaf Merinolandschaf Koyunlarda Flushing Uygulamaları

Merinolandschaf Koyunlarda Flushing Uygulamaları

Merinolandschaf Koyunlarda Flushing Uygulamaları

Flushing nedir ?

Çiftleşme döneminde damızlık koyunlarda ,yemleme ve koçlama sistemi geliştirilmesidir.Bu uygulamanın amacı ovulasyon ve gebelik oranının artırmakır.Bu sebepten ötürü verimli bir kuzulama dönemi gerçekleşecektir.

Flushing uygulamaları verimli döl alabilmek için en önemli uygulamalardan.Örnek olarak 70-75 gündür kuzuları tarafından emilen koyunları ele alalım.Bu aşamadan sonra koyunları ayırmamız gerekiyor,çünkü kuzular gerekli gelişim sağlamıştır.

Merinolandschaf Koyunlarda Flushing Uygulamaları

İlk önce bu koyunların yemlemesini ve içtikleri suyun büyük bir bölümünü kesmemiz gerekiyor.Mümkünse birazcık saman verilmesi gerekiyor. 2 gün kadar süren bu işlerm merinolandschaf koyunlarımızın kurumasına (sütten kesilmesi ) neden olacaktır.Daha sonra tuzlama dönemine geçilmesi gerekiyor.Daha sonra koyun başı 20 gr tuz verilmesi gerekiyor.Bu işlemler bittikten sonra aralarına arama koçu katmamız gerekiyor.(Arama koçu kattığımız zaman önünde çuval var ve aşım yapamıyor .4 gün arama koçunun bu halde koyunların içinde olması gerekiyor.4+4  =8 .günün sonunda arama koçunu içlerinden çıkartıyoruz.Bu noktadan itibaren 18 gün sayıyoruz .Arama koçunu çıkardıktan sonra ,koyunları koçlar ile hiçbir şekilde buluşturmuyoruz 18 gün boyunca.

Not:Tuzlamaya başlamadan önce koyunlarımız en az 20 gün öncesinden hiçbir şekilde koçun kokusunu almaması lazım.Mutlaka ayrı bölmede olmalıdır,mümkünse başka bir yere taşınmalıdır.

Bu 18 günü tamamladıktan sonra koçları ,merinolandschaf koyunlarımızın arasına katabiliriz.

İkizlik oranında verimi artırmak için ,flushing uygulaması çok önemlidir.Bu yumurtalıkların çalışmasını sağlıyor.Yumurtalıklar çalışırken merinolandschaf koyunlarımız kızgınlığa geliyor.

Koçlama İşlemi

Merinolandschaf koyunlarda koçlama yapılırken belli bir sayı aritmeği dikkati alınmalıdır.Bunun için de en optimum rakam 20 koyuna 1  koçtur.Verimi yükseltmek için koçlananları ayırmamız ve düzen içinde olması iççin işaretlememiz gerekiyor.

Koçlama işlemini verimli ve sistemli yapabilmemiz için mutlaka koçlama kemeri kulanmamız gerekmektedir.Bu kemerin sisteminde boya ve pimler mevcuttur.Koçlama kemeri merinolandschaf koçumuzun göğüs kısmına takılmaktadır.Bu kemer takıldıktan sonra koç ,her çiftleştiği hayvana otomatik olarak damgasını vuracaktır.Buda bizim gebe kalmış koçu takibimizi kolaylaştıracaktır.Böylece koçlama işlemimizi takip ederek ,çiftleşmiş koyunları çiftleşmişler bölümüne alabiliriz.Buda koçu az yormamız için kolaylık verecektir ve koç gebe kalmayan koyunlar üzerinde daha etkili bir performans sergileyebilecektir.

Süngerleme  Yapmak

Süngerleme sisteme ,plastik bir boru ,sentetik ip ve 2 -3 cm uzunluğunda sünger ile yapılır .Hayvanın rahmine plastik borunun ucunda ,ipi olan sünger konulur.Ve 10-15 cm içine bir aparat ile yerleştirilir.Bu sünger 10-15 gün rahim içerisnde kalır.Sünger daha sonra ip yardımıyla çıkarılır.Daha sonra koyunlar kızgınlık göstermeye başlar.Bu yöntem doğal olmadığı için yapılırken dikkatli olunmalıdır.Biz bu yöntemi önermiyoruz ,çünkü süngerlemenin maliyeti yüksektir.Süngerleme koyun başı 40-50 tl gibi maliyeti vardır.Bu da yüz hayvan için 5.000 tl gibi bir maliyet ortaya çıkaracaktır.

Bu tarz sistemli koçlama ile secere tutabilir ve verimi artırabilirsiniz.

Gebe kalmakta zorlanan koyunlar

Bazı durumlarda koçların verimi düşer.Ve çiftleşme döneminde aktif olamazlar .Böyle durumlarda ilk yapmamız gereken çiftleştirmeye çalıştığımız koçumuzu değiştirmek olmalıdır.Eğer koçu değiştirmemize rağmen sorun devam ediyorsa yapmış olduğumuz flushing uygulamasını gözden geçirmemiz gerekiyor.

Tüm bu işlem yapıldıktan sonra  en sağlıklı sonucu alabilmek için ,veterine hekim çağırıp ultrasyon yaptırmamız gerekir.Bu sayede hayvanın gebe olup olmadığı ,ikiz yada üçüz kuzu taşıyıp taşımadığın öğrenebiliriz.Bunu öğrenmek de bize ,sağlıklı bir bakım programı geliştirme olanağını tanır.Diğer türlü bizim ağır gebeyi hissetmemiz 3 ayı olur ,bunun sonucunda 2-3 ay boş boşuna kaybetmiş oluruz.Burada bizim yapmamız gereken ,mutlaka ama mutlaka ultrasyon yapmamızdır.

Paylaş:

Belki bunlardan ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.