Anasayfa Merinolandschaf Merasız Koyunculuk Hakkında Bilgiler (Entansif koyunculuk )

Merasız Koyunculuk Hakkında Bilgiler (Entansif koyunculuk )

merinolandschaf-yemleme

Bu yazımızda meraya dayalı olmayan yemcilikle ilgili bilgiler vereceğiz.

Kapalı et koyunculuğunda en önemli noktalardan biri yemleme ve yem kanyaklarının stoklanmasıdır.Tabi ki aklınıza bedavadan merada otlatmak varken  neden  merasız koyunculuk yapmalıyım gelecektir.Bu yazımızda bu konuyu ayrıntılarıyla ele alacağız.

Kapalı et koyunculukta ilk olarak ,kilo almaya yatkın Merinolandschaf gibi bir ırka sahip olmamız gerekiyor.Daha sonra koyunlarımıza detaylı ve planlı yem reçetesi çıkarmamız gerekiyor.Entansif kapalı koyunculukta en önemli nokta minumum yem maliyetiyle en yüksek verimi almaktır.Bunun için teknik bilgi birikime sahip olmak gerekir.

Türkiye de hayvan yetiştiriciliğinde şunu unutmamalıyız ki ; meraya dayanıcılık koyunculuk yapıyorum diyenler bile mutlaka barınakta kuru kaba yem ile yemlendiği bir dönem  vardır.Bunu göz ardı edemeyiz.Meralarımızın verimliliği maalesef Türkiye de düşüktür.Ot kalitesi yüksek değildir.Bu da maalesef Türkiye de büyükbaş hayvancılığının gelişememesine yol açıyor.Ülkemizde ki meralar ancak küçükbaş hayvanların ihtiyacını karşılayabiliyor.Çünkü büyükbaş ile kıyasladığımız da koyunların ihtiyacı çok yüksek değildir.

1-Kuru dönem ve gebeliğin ilk 15 haftası

Çünkü  etçi koyunun protein  ihtiyacı ;  günlük  %8-10  gibi düşük değerlerdedir.

Koyunun diğer bir ihtiyacı da günlük enerji ihtiyacıdır.Enerji ihtiyacı koyunlarda cüsseye ve fizyolojik bir döneme değişmek ile birlikte ,kuru dönemde koyunlar yaşama payı dediğimiz  dönemde ( eğer dişilerin  yanlarında kuzuları yoksa ) ,gebeliğin ilk 15 haftası da dahil enerji ihtiyaçları 2000 kaloridir.

Yani koyunlar  yaşamının çok büyük bir dönemini üstteki değerlerle sürdürebiliyorlar.Tabi ki bununla beraber  yanında vitamin ve minerallerde vardır.Suda tabi ki hayatını sürdürebilmesi için en önemli değerlerden biridir.

Fakat 70 kg ağırlığında ki bir koyun için 2000 kalorilik enerji miktarı yetersiz kalacaktır.Bu kalori miktarı 55-60 kg ağırlığında ki bir anaç koyun için yeterli olacaktır.

Ne kadar enerji  ve protein miktarı düşük olursa yem maliyetlimiz o kadar düşük olacaktır.Tabi ki burda en kritik nokta doğru miktarlarla ile hem maliyeti düşük tutup hemde koyun refahının en üst düzeye çıkarmak olacaktır.Önemli olan ;hayvanın günlük ihtiyacı olan yemi ortaya koymaktır ,fazlası da azı da zararlıdır.

Fazla yem ile beslemek ,az yem ile beslemekten daha zararlıdır.Çünkü koyun fazla yem aldığı zaman ,yağlanmaya sebep olur.Ayrıca üreme verimi de düşer.

Kapalı koyunculukta  yemleme yaparken en önemli noktalardan biri ,koyunları fizyolojik dönemlerine göre ayırmaktır.Böylece hayvanına göre doğru miktarda gereken  yemleme yapabilirsiniz.

merinolandschaf-yemleme
merinolandschaf-yemleme

Yukarda bahsettiğimiz kuru  ve gebeliğin ilk 15 haftası döneminde hayvanların tüketeceği  kuru (kaba) yem hesabı yapalım.Öncelikle kuru kaba yemlerde %85-90 arasında kuru kaba  yem vardır ,gerisi sudur.Kuru dönem ve Ya ilk 15 haftasında koyunlar kendi canlı ağırlığının %1.5- 2 oranında kuru  yem tüketirler.Yani kuru dönem  ve gebeliğin ilk 15 haftasında örnek olarak 60 kg ağırlığında bire koyunun tüketeceği  kuru  yem ihtiyacı 1.2 kg dır.Yüzde 85-90 kuru madde-nem hesabına göre 60 kg koyuna 1.5 kg  günlük kaba yem verilmelidir.Bu rasyon öyle olmalıdır ki ;koyun günlük  %8-10 protein ve en az 2000 kalorilik enerji almalıdır.Burada tüketeceği max miktar 1.5 kg olmalı ,minumum da 1 kg olmalı.Burada en doğru rasyonu bulmak için ,yemlerin laboratuvar sonuçlarını elde etmemiz gerekir.

2-Gebeliğin Son Dönemi

Gebeliğin en önemli süreci ,son 6 haftasıdır.Koyunların en hassas olduğu dönemlerden biri gebeliğin son 6 haftasıdır ve yemleme çok önemlidir.Çünkü  anne karnında ki kuzu gelişiminin % 70 ini bu dönemde tamamlamaktadır.Burda zamanlamayı kestirmek için üremeyi denetim altına almak gerekir.Tabi burada önemli nokta tek gebe ve ikiz-üçüz gebe hayvanları farklı oranlarda beslememiz gerekir.Bunu da ancak ultrasyon yaptırarak anlayabiliriz.

Kuru madde tüketimi gebeliğin son döneminde artar.Bu rakarm canlı ağırlığının % 2-2,5 miktarı olmalıdır.Yalnız burada çok kritik bir nokta vardır.Gebeliğin son noktalarında anne karnında ki kuzu büyüdüğü için ,mide küçülür.Bu yüzden ot yerine dane yem tercih edilmelidir.Dane yem hacimce küçüktür ama enerji miktarları daha yüksektir.Koyunun karnında ki kuzu miktarının başına 200-300 gr dane  yem verilmelidir.Örnek olarak ikiz gebe bir koyun için 500-600 gr dane yem verilmelidir.Örnek olarak en basit olarak 500-600 gr arpa verilebilir.

Ayrıca  bu dönemde protein ihtiyacı % 2 artar.Günlük protein ihtiyaçları  %10-12 ye çıkar.

3-Doğum Sonrası Kuzulu Koyun Dönemi

Kuzulu koyunda ise günlük protein ihtiyacı %14 e çıkar.Enerji ihtiyacı ikiz kalori büyüten koyunlarda yaklaşık 4000 kaloriye kadar çıkar.Merada otlatılan koyunlarda ,bu enerji ihtiyacını karşılamak çok zordur.Ekstra olarak dane yem verildiğinde de bu sefer otlama verimi düşecektir.Bu yüzden merada ki çoğun koyunlar tek kuzu doğurur,çünkü ikizlilik oranını sağlayacak şekilde verimli bir besleme süreci geçiremezler.Bir koyun günde ikiz kuzu beslerken yaklaşık 60 gr vücut ağırlık kaybeder.Ancak kesif yemi artırıp ,kaba yemi azaltırsak bunun tam aksi verim elde etmek mümkündür.

Paylaş:

Belki bunlardan ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.