Damızlık MerinoLandschaf

Merinolandschaf Koyunun Özellikleri

Merinos ırkı aslen İspanya da doğmuştur.Gittiği ülkelerde karışarak diğer ırklar meydana gelmiştir.Merinolandschaf ırkı ise almanyanın yerel ırklarıyla birleşerek güçlü bir ırk ortaya çıkmıştır.

Merinolandschaf ‘ ı diğer ırklardan ayıran en önemli özelliği boylu poslu heybetli yapısıdır. Diğer koyunlara göre kilo almaya ve büyümeye eğilimdirler. 70- 80 günde 40-45 kiloya ulaşmaları iyi bir beslenme programı ve bakımlar bir hayli mümkündür.70-75 günde iyi bir bakımla 40 kilodan aşağı düşmezler. Bu çok önemlidir.Buda merinolandschaf ırkının etçi olarak ne kadar iyi bir seçim olduğunu gösterir.

Merinolandschaf ırkı özellik olarak  ikizlik oranı yüksektir Ama diğer bazı popüler ırklar gibi cılız bir yavrular  vermektedir ,ikiz olunca.Genel olarak iyi bakılmış bir anne merinolandschaf  ,iri kuzular ortaya çıkartır.Kilo olarak 5 ile 8 olarak kuzu verebilmektedir.Diğer bazı ikizlik oranı çok yüksek bazı ırklarda ise yavru kiloları 2-4 kilo arasında değişir.Bu gibi düşük kilolu yavrulardada yüksek et randımanı olmak zordur.

Merinolandschaf ırkının bir kaburgası daha fazladır.Yani bir tane daha fazla pirzola demektir.Buda kasaplık koyun için ne kadar uygun bir ırk olduğunu gösterir.

Merinolandschaf ırkı bir et ırkıdır.Koçların çiftleşme performansı çok güçlüdür.Avrupada birçok farklı ırk yetiştiren çiftlikler,koyunlarını Merinolandschaf koçları ile çiftleştirmektedir.Bu melezlemeler yüksek verimli kuzular ortaya koymaktadır.

Koyunlar meraya adaptasyonu gayet yüksektir.Yaylım için uygun bir ırkdır. 4-5 kmlik mesafeye yaylım için kolayca açılabilir.

Merinolandschaf ırkları et ırkları arasında en yüksek boylu ,en heybetli ırkdır.Karkas et oranı yüzde 50 ile 60 arasında değişmiştir.Pazarda kurbanlık için yetiştirilen koyunlar için gayet uygundur.

Merinolandschaf koyunun kulakları büyüktür. Buda adaptasyon sürecini hızlandırır.Merinolandschaf koyunları her iklime uyum sağlaması ile meşhurdur.Soğuğa dayanıklıdır.

Kullanımları

Merinolandschaf koyunları çift amaçlı hayvanlardır. Ana amaç et  üretimi için yetiştirilirler. Ancak kaliteli yün  üretimi için de iyidir.

.

Merinolandschaf Koyun | Cins Profili
Cins Adı Merinolandschaf
Diğer adı Merino Land Sheep ve Württemberg olarak da bilinir
Cins Amaç Et ve yün
Özel notlar Çok dayanıklı güçlü hayvanlar
Cins Boyutu Büyük
Ağırlık Olgun koyunların vücut ağırlığı 75 ila 90 kg arasındadır ve olgun koçun canlı vücut ağırlığı 125 ila 160 kg arasında değişir.
Boynuz Hayır
İklim Toleransı Adaptasyon yüksek
Renk Beyaz
seyreklik Yaygın
Ülke / Menşe Yeri  Almanya

Merinolandschaf Adaptasyon Süreci

Dünya da 200 -300 çeşit merinos ırkı vardır.Merinos ırklarının orjini İspanya ‘dır.İlk çıktıkları zaman boynuzları vardır.Gittikleri ülkeye göre biyolojik anlamda adaptasyon geçirmişler.Kimi ülke de eti için kimi ülkede de sütü için kullanılmaya çalışılmıştır.Fakat aslı itibariyle et ve yün olarak verim alınılmıştır.Özellikle Avusturya merinosların yün anlamında adaptasyon süreci geçirmiştir ;mikronları daha düşüktür ve bunun sonucunda karlılık oranı yüksektir.Merinolanschaf diğer bir adıyla Alman Merinosu nun adaptosyon uyumu çok  yüksektir.Bu kadar farklı çeşitlere ayrılmasından anlaşılacağı üzere ,merinos ırkları hem soğuk iklimlere hem sıcak iklimlere çok rahat adapte olabilmektedir.Buda bu hayvankarın ne kadar fazla  verimli olduğunu gösterir.Merinolandschaf dediğimi ırk tamamen cüsseli ve iri bir koyun ırkıdır ,bu koyunlar etçİ özellik olarka merinos ırkının en başarılı ırkıdır.Unutmayın ki her ithal hayvan iyi değildir.Özellikle son dönemlerde pazarlanan ,dördüz beşiz doğuran ırklara  itibar etmemeliyiz.Çünkü önemli olan bir koyunun dördüz beşirmek doğurması değil doğurduğu hayvanlara annelik yapabilmesidir.

Sürü kalitesinin yükselmesi

Eğer elinizde ki koyun sürüsün ırkının kalitesini yükseltmek istiyorsanız ;damızlık merinolandschaf  koyun alıp sürünüze katmak doğru bir seçim olacaktır.Eğer safkan bir ırk düşünmüyorsanız ,merinolandschaf gibi damızlık koçlar ile melezleme yaparsanız sürünüzün kalitesi birçok etkende artıyor.Kıyaslama yaptığınız zaman;özellikle doğum ağırlıklarınız yükselec ektir.Ayrıca  canlı ağırlık artışlarında ciddi anlamda yükselme görebilirsiniz.Bu sayede  genetik seleksiyonlara ikizlilik ve verimlilik oranı yükseltebilirsiniz.İyi bakıldığı şartlarda ormal merinoslarla melezleme yaptığınıza ,normal doğumlara göre en az yarım kilo arttığınız görmeiiniz mümkündür

Ultrasonun Önemi

Koyunculukta olması gereken en önemli noktalardan biri ,gebe olduğunu düşündüğümüz hayvanlara ultrason yapılmasıdır. Çünkü gebe koyunlara  besleme ,kesinlikle karnında taşıdığı yavru sayısına göre yapılmalıdır.İkiz kuzuya gebe olan koyunun ,günlük ihtiyacı olan kalori ve protein oranı daha yüksektir.Beslenme programı gebe hayvanın fizyolojik durumu ,kilosu ,yaşı ve ikizlik oranına göre yapılmalıdır.Özellikle iri ve cüsseli merinolandschaf koyunları için ultrason çok önemlidir.Çünkü  yavruları da diğer ırklara göre daha büyüktür.